رباط کریم ، میدان شهید بهشتی ، بلوار رسول اکرم ،بعد از زیرگذر ، سمت چپ پارسیس
Search
رنگ مناسب اتاق خواب کودک

چه رنگی برای دکوراسیون اتاق خواب کودک مناسب است

یکی از مواردی که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودکان نقش اساسی را ایفا میکند انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب کودک برای انجام طراحی است. رنگی که برای دکوراسیون اتاق کودک انتخاب می شود نقش اساسی را در روحیه کودک دارد به همین دلیل باید در انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک دقت کافی را داشته باشید. در ادامه ی مقاله تعدادی از رنگ ها و اثری که هر کدام در طراحی دکوراسیون و روحیه کودک دارند را بررسی خواهیم کرد.

رنگ مناسب اتاق خواب کودک
فهرست مطالب

شما برای مشاهده انواع سرویس خواب های نوزاد ، سرویس خواب های نوجوان ،‌ سرویس خواب های بزرگسالان که از با کیفیت ترین محصولات پارسیس چوب هست روی لینک مورد نظر کلیک کنید و باید توجه داشته باشید که قیمت سرویس خواب های پارسیس چوب قیمت کارخانه میباشند و به همراه دو سال گارانتی شرکتی

از رنگ‌های گرم در اتاق کودک استفاده کنید

رنگ‌های گرم معمولاً ذهن را تحریک می‌کنند، انرژی بدن را افزایش می‌دهند و فضایی مطبوع و گرم ایجاد می‌کنند. اما این رنگ‌ها برای خواب مناسب نیستند و به خصوص برای کودکان پرانرژی. در زیر می‌توانید برخی از این رنگ‌ها را ببینید و تاثیری که آن‌ها بر روی افراد همراه با عکس دارند. لازم به ذکر است که پیش‌بینی‌ها در مورد رنگ‌های ۲۰۱۹ و ۱۳۹۸ نیز نشان می‌دهند که در سال‌های آتی ما رنگ‌های شاد را در تزئین خانه‌های خود خواهیم دید.

 همانطور که می‌دانید، رنگ‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند، سرد و گرم، براساس احساسی که در مردم ایجاد می‌کنند. مجموعه‌ای از رنگ‌ها در طیف قرمز، مانند زرد، زرد – نارنجی، قرمز – نارنجی و قرمز، رنگ‌های گرم نامیده می‌شوند که همه آن‌ها احساسات را زنده می‌کنند. به همین دلیل، ضروری است که در انتخاب آن‌ها به عنوان رنگ دیوار اتاق نشیمن بسیار آگاه باشیم، زیرا می‌تواند انرژی خود را افزایش داده و در برخی موارد حتی خشم و خشم آن‌ها را افزایش دهد. بهترین ترکیب رنگ‌های گرم برای اتاق کودکان می‌تواند به شرح زیر باشد:

اتاق کودک با رنگ نارنجی

یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های گرم نارنجی است, که از ترکیبی از رنگ‌های زرد و قرمز به دست می‌آید و در نور و نور تاریک در تزیین یک اتاق کوئک قرار دارد. در میان رنگ‌های نارنجی, می‌توانیم به رنگ‌های قرمز – نارنجی, طلایی, نارنجی و همچنین کهربایی اشاره کنیم. استفاده از رنگ نارنجی برای رنگ اتاق کودک انرژی و هیجان را در آن‌ها به یک سطح مطلوب افزایش می‌دهد. به علاوه, لازم است بدانید که نارنجی در افزایش غلظت ذهن بسیار موثر است و حافظه کودکان را تقویت می‌کند..

ترکیب رنگ لیمویی و زرد برای اتاق کودک

زرد رنگ گرم دیگری است که می‌تواند به همراه رنگ‌های خنثی و سرد و ترکیب خوبی با آن‌ها به کار رود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این رنگ‌ها این است که به دلیل اثرات فعال بر فعال‌سازی نیم‌کره چپ مغز، حافظه افزایش می‌یابد و این می‌تواند برای کودکان بسیار مناسب باشد. به علاوه، کودکانی که از لیمو و زرد استفاده می‌کنند در نهایت می‌توانند قدرت تصمیم‌گیری بیشتری کسب کنند. اما به خاطر داشته باشید که استفاده از رنگ‌های زرد بسیار روشن برای اتاق‌های کودکان می‌تواند چشم‌ها را تحریک کرده و آن‌ها را عصبانی کند.زرد یکی از رنگ‌های پر انرژی و مطبوع است که یک اثر روشن به اتاق می‌دهد؛ رنگی که نامش با شادی مرتبط است. بسته به شدت و سایه زرد استفاده‌شده، زرد پررنگ، تراکم و رنگ‌های روشن زرد را افزایش می‌دهد.

اتاق کودک با رنگ قرمز

قرمز به عنوان یک رنگ برای یک اتاق کودک توصیه نمی‌شود؛ چون معمولاً قرمز مرتبط با خشونت است و از طرف دیگر باعث تمرکز و سردرد می‌شود. البته، این اتفاق زمانی می‌افتد که شما بیش از حد قرمز در اتاق استفاده می‌کنید. در حقیقت، اگر شما به درستی و تا حدی در قسمت‌هایی از دکوراسیون اتاق کودک خود از قرمز استفاده کنید، احساس تازگی و افزایش انرژی را نیز به همراه خواهد داشت.

اتاق کودک با رنگ صورتی

صورتی رنگی است که همه جا به عنوان یک رنگ دخترانه شناخته می‌شود و این یک تصادف نیست. صورتی یک رنگ آرامش‌بخش است و با احساسات دخترانه ظریفی ترکیب می‌شود. توجه داشته باشید که در ابتدا ممکن است صورتی آرامش‌بخش باشد، اما استفاده بیش از حد می‌تواند موجب گیجی و اضطراب شود؛ بنابراین بهتر است که تمام اجزای اتاق صورتی را انتخاب کرده و از آن به خوبی به رنگ‌های دیگر استفاده کنید.

از رنگ‌های سرد در اتاق کودک استفاده کنید

در رنگ اتاق کودک, رنگ‌های سرد از نظر روان‌شناسی با رنگ‌های گرم مخالف هستند. در مقایسه با رنگ‌های گرم, رنگ‌های سرد اثر آرامش بخشی روی ذهن و بدن دارند و معمولاً باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر و راحت‌تر به نظر برسد. البته نباید از رنگ‌های سرد خیلی تاریک استفاده کنید تا اتاق غمگین به نظر نرسد.

استفاده از رنگ آبی در اتاق کودک

رنگ آبی را می‌توان نقطه مقابل قرمز دانست. یک رنگ که اثر آرامش بخشی دارد, به فشار خون پایین و جلوگیری از استرس و اضطراب گفته می‌شود. استفاده از رنگ آبی می‌تواند باعث آرامش بخشی در خانه شود, اما باید مراقب استفاده از سایه‌های آن باشید; زیرا برای مثال, استفاده از رنگ خاکستری – آبی می‌تواند فضای نسبتاً عجیب و ناراحت‌کننده ایجاد کند.

آبی یک رنگ بهبود دهنده و آرام بخش است, اما مراقب رنگ‌های مختلف این رنگ باشید. برای مثال, ترکیب آبی – خاکستری می‌تواند موجب ناراحتی شود. آبی عملکرد را افزایش می‌دهد اما نباید در اطراف غذا مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال, اگر کودک کم اشتهایی داشته باشد, غذایش را در ظروف آب ندهید. شما می‌توانید از رنگ‌های آبی گرم و روشن در دکوراسیون اتاق‌خواب کودک استفاده کنید, اما از استفاده از رنگ‌های تیره بسیار زیادی از این رنگ خودداری کنید. آبی نیز یک رنگ جالب است که باعث می‌شود کودک به طور مداوم احساس گرما کند.

استفاده از رنگ سبز در اتاق کودک

رنگ سبز همیشه با طبیعت, سلامت و شادی همراه است و تاثیر آرامش بخشی روی بدن دارد. استفاده از سبز در اتاق تمرکز را افزایش می‌دهد و مطالعات نشان می‌دهند که آن‌ها توانایی خواندن را افزایش می‌دهند. به همین دلیل, گفته می‌شود که سبز یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای فضاهایی است که به عنوان محیط یادگیری و مطالعه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از رنگ بنفش در اتاق کودک

بنفش یک رنگ لوکس در نظر گرفته می‌شود و معمولاً با مفاهیمی مانند حکمت و معنویت مرتبط است. رنگ‌های ملایم ارغوانی، مانند آبی، اثر آرامش بخشی دارند. به طور شگفت‌انگیز، رنگ سال ۲۰۱۸ یک طیف از بنفش به نام فرابنفش است.

استفاده از رنگ سفید در اتاق کودک

وایت یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون منزل به ویژه در میان ایرانیان است. این رنگ طرفداران زیادی دارد به خاطر سادگی آن و ایجاد حس آرامش در مردم. سفید مقدار زیادی نور را منعکس می‌کند که از گرمای بیش از حد خانه شما جلوگیری می‌کند. در تابستان و در مناطق استوایی, استفاده از سفید تاثیر زیادی بر کنترل دمای فضا دارد.

استفاده از رنگ خاکستری در اتاق کودک

اگر چه خاکستری به عنوان یک رنگ غمگین و افسرده شناخته می‌شود اما این رنگ می‌تواند احساسات دیگری را در مردم تحریک کند. استفاده از خاکستری در اتاق می‌تواند اثر آرامش بخشی داشته باشد، اما معمولاً در ترکیب با طیف وسیعی از رنگ‌های گرم برای کاهش اثر منفی استفاده می‌شود.

استفاده از رنگ سیاه در اتاق کودک

سیاه به ندرت در یک اتاق کودک  استفاده می‌شود؛ چون این رنگ بیشتر در تزئینات مدرن و در مکان‌هایی با پنجره‌های بزرگ با نور طبیعی فراوان استفاده می‌شود. چیزی که به ندرت در اتاق‌های کوچک برای کودکان دیده می‌شود.

استفاده از رنگ قهوه ای  در اتاق کودک

قهوه‌ای نیز می‌تواند به عنوان رنگ یک اتاق کودک مورد استفاده قرار گیرد. البته بهتر است از این رنگ با رنگ‌های دیگر و رنگ‌های روشن استفاده کنید تا اثر یکنواخت و ناخوشایند نداشته باشد.

استفاده از رنگ یاسی در اتاق کودک

یاسی یا بنفش کم رنگ  از طیف رنگی بنفش است که ایده مناسبی برای تزیین اتاق کودک به دلیل نزدیکی به رنگ صورتی است. توصیه می‌شود که از این رنگ تسکین‌دهنده به همراه رنگ زرد روشن برای اتاق‌خواب کودک استفاده کنید.

بهترین رنگ برای اتاق‌خواب بچه پسر

اتاق کودکان در رنگ‌های آبی, سفید, خاکستری و گاهی اوقات رنگ آبی بهترین انتخاب برای پسران است. فراموش نکنید که از آغاز تولد, کودکان قدرت درک رنگ از طریق جنسیت را ندارند و باید از رنگ‌های شاد و کودکانه در فضای اتاق‌خواب نسبت به حالت روحی آن‌ها استفاده کرد.

برای اتاق کودکان نیز عموم رنگ هایی که بیشترین کاربرد را دارند رنگ های صورتی و یاسی هستند این رنگ ها با روحیه دختران سازگاری بیشتری دارند و به همین دلیل اغلب اتاق نوزادان کودک بدین صورت رنگ و طراحی می شود. هر چند که مطالعات انجام شده نشان می دهند رنگ ها جنسیت ندارند و شما می توانید از هر رنگی که کودکتان دوست دارد استفاده کنید و محدودیتی وجود ندارد

اتاق کودک با رنگ سرمه ای

سرمه ای با طیفی از رنگ‌های آبی, سفید, زرد و نارنجی گزینه ویژه‌ای برای نقاشی اتاق کودک است. اگر به دنبال ایجاد فضای آرامش‌بخش برای کودک خود هستید, از ترکیبی از رنگ‌های آبی و گرم استفاده کنید.

برای رنگ کردن اتاق کودک , علاوه بر توجه به زیبایی, لازم است به عوامل دیگری از جمله تاثیر آن بر روشنایی و ظاهر بزرگ‌تر اتاق و نیز اثر آن بر حالت کودک توجه کنید. با توجه به این که اکثر خانه‌های آپارتمانی در حال حاضر محدود به فضا در اتاق‌ها هستند, بنابراین بهتر است از رنگ‌های تیره تا جایی که ممکن است برای اتاق‌های کئدکان استفاده نکنید.

علاوه بر آن، برای زیباتر کردن محیط و همچنین ایجاد تعادل بین احساسات و احساسات، بهتر است قوانین انتخاب رنگ را در دکوراسیون دنبال کنید. از آنجا که طبق این قوانین، شما در نهایت باید بتوانید ترکیب ایده‌آل و استاندارد رنگ‌های سرد و گرم را برای رنگ دیوار اتاق کودک یا وسایل دیگر در محیط انتخاب کنید. جنسیت و وضعیت کودکان نیز در این انتخاب‌ها بسیار مهم هستند، و برای مثال، اگر کودک بی‌قرار داشته باشید، قرمز قطعاً گزینه خوبی برای اتاق‌خواب آن‌ها نیست.

جنسیت یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در انتخاب رنگ اتاق‌خواب کودک است. انتخاب رنگ‌های مناسب برای بازی کودک, رفتار و فضای حالت خلق تاثیر زیادی بر رشد و تحریک مناسب کودک و عواطف درونی کودک دارد. بنابراین برای اتاق‌خواب کودک, باید به دنبال یک رنگ شاد و آرامش‌بخش باشید.

عواملی چون سن, جنس و نوع استفاده از اتاق تاثیر زیادی بر انتخاب رنگ اتاق کودک دارند. اما علاوه بر این موارد, روانشناسی بر رفتار عاطفی کودکان به ویژه در سنین پایین تاکید می‌کند تا رنگ اتاق‌خواب را انتخاب کند.

رنگ اتاق مشترک بین دختر و پسر

گاهی اوقات فضای محدود ساختمان امکان جدا کردن اتاق‌خواب برای یک پسر و یک دختر را فراهم نمی‌کند. در این موارد, اغلب والدین با دادن رنگ خاص, فضای اتاق را برای کودکان خود فراهم می‌کنند که اگر مناسب استفاده شود می تواند انتخاب خوبی باشد .در این موارد استفاده از رنگ های خنثی انتخاب بسیار مناسبی به شمار می رود مانند کرم و سفید.

اگرچه هنوز بحث‌های علمی زیادی در مورد تاثیر رنگ اتاق‌خواب روی کوئکان وجود دارد, تحقیقات و شواهدی در مورد این که چگونه رنگ‌ها بر بزرگسالان تاثیر می‌گذارند, و افراد در حرفه‌های مختلف از نتایج این تحقیق برای بهترین تاثیر استفاده کرده‌اند. بر روی مشتریان خودبرای مثال، تصادفی نیست که اغلب رستوران‌ها و غذاهای حاضری رنگ زرد یا قرمز را انتخاب می‌کنند، اما به این دلیل که این رنگ‌ها باعث می‌شوند شما احساس گرسنگی بکنید. اما باید بدانید که تاثیر رنگ‌ها نه تنها منجر به احساس گرسنگی می‌شود. در عوض، هر کدام از رنگ‌ها احساس متفاوتی نسبت به محیط و افراد درون آن ایجاد می‌کنند. برخی از رنگ‌ها حس کنجکاوی را به وجود می‌آورند و برخی از آن‌ها خلاقیت را به وجود می‌آورند.

پس چرا خلاق نشوید و از نتایج تحقیقات در مورد روان‌شناسی رنگ‌ها برای تزیین اتاق‌خواب کودک استفاده نکنید؟ با این حال،کودک شما ممکن است قادر به تشخیص رنگ‌های در اتاق‌خواب برای مدتی نباشد. اما به زودی این توانایی را به دست می‌آورد و همان تاثیری را بر ما می‌گذارد که ما از رنگ‌های اطراف خود به دست می‌آوریم.

نتیجه گیری

امروزه ایده‌های بسیار خوبی در طراحی و دکوراسیون اتاق‌خواب مشترک برای دختران و پسران ارائه شده‌است. واضح‌ترین آن‌ها ترکیبی از رنگ‌های مناسب برای دختران و پسران برای اتاق‌خواب و همچنین خلوت اتاق با استفاده از رنگ‌هایی است که دختران و پسران را در محیط جدا می‌کنند. رنگ اتاق کودک تاثیر زیادی بر خلق و خوی آن دارد و شما باید در انتخاب آن بسیار محتاط باشید.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید و یا از طریق تماس سریع ، تماس بگیرید.